Ege kültürünün bu enfes lezzetini siz de denemelisiniz. İster kızartarak ister kahvaltıda, ister limonla ister reçelle her hali ile enfes Saganaki.


Saganaki Peyniri - Kekikli

 

Sagan tahmin edebileceğinizi gibi dilimizdeki Sahan yani iki yanı kulplu küçük tavanın Yunanca adıdır. Saganaki Peynir olarak ünlenmiş Yunan mezesi bizdeki Hellim Peynirinin kızartılması gibi tüketilen, ismi üzerinde Sahanda Kızartılmış Peynirdir. Farklı olarak Saganaki Kefalotiri Peyniri ile yapılır ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir. Ayrıca bu peynirin sade, kekikli, biberli, cevizli gibi çeşitleri bulunur. Bu peynir, Ege kültüründe bilinen bir peynir çeşididir. Ülkemizde özellikle Ayvalık Cunda Adasında bu peyniri türlü çeşitleri ile üretilir. Zaten tuzlu bir peynir olan Saganaki hazırlarken ayrıca tuz ilave etmemenizi öneririz. Saganaki Peyniri kızartmadan kahvaltılık olarak da tüketebilirsiniz.

 

Saganaki Peyniri Kızartması Tarifi:

 

Peynirinizi bir parmak kalınlığında kesin, önce suya sonra una batırın, önceden kızdırılmış yağda kızartın. Peynirin akmaması ve fazla erimemesi için kontrol ederek sıkça çevirin. Kızardıktan sonra bir tabağa alın, üzerinde hafif zeytinyağı gezdirin, ve yanında limon, maydonoz, domates gibi süslerle servis yapın. Sıcak yemenizi tavsiye ediyoruz. Bazı ustalar ise hazırlarken undan sonra yumurtaya ve susama batırıyor ve ondan sonra kızgın yağda kızartıyorlar. Ayrıca Saganaki Peynir servis etmeden önce limon yerine üzerinde reçel gezdirerek de tüketilebiliyor. Zevkinize göre karar sizin.

 


Kesebir Mandırası

 

Kesebir ailesi tarafından 1990 yılında Ayvalık Cunda Adasında kurulan ve şu anda ailenin 2. kuşağı tarafından babadan gelme deneyim ve ustalıkla üretimini sürdüren Kesebir Mandırası ilk günkü heyecanla üretimine ara vermeden devam etmektedir. Butik peynircilik konusunda çizgisini bozmadan çalışmalarına devam eden Kesebir Mandırasında ürünler tamamen el yapımı olup fabrikasyon değildir. Her gün altıyüz kilo süt işleyen Kesebir yöresel peynirler, tereyağı ve yoğurt üretmektedir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Cunda Kekikli Saganaki Peyniri

  • 49,90₺


Benzer Ürünler

Ayvalık Yuvarlama Siyah Zeytin

Ayvalık Yuvarlama Siyah Zeytin

Geleneksel lezzet!Ege'nin mis kokulu topraklarının mahsüllerinden siyah yağlı sele zeytin... Biz zey..

18,00₺

Ayvalık Naturel Birinci Zeytinyagi

Ayvalık Naturel Birinci Zeytinyagi

Oleik asit oranı 2 'den düşük olup, daha çok kızartmalarda ve sıcak yemeklerdetüketimi uygun bi..

25,00₺

Ayvalık Sizma Zeytinyagi

Ayvalık Sizma Zeytinyagi

Oleik asit oranı 0,8 'den düşük olup, daha çok salata, kahvaltı ve sebze yemeklerinde..

270,00₺

 Ayvalık Erken Hasat Sızma Zeytinyağı

Ayvalık Erken Hasat Sızma Zeytinyağı

Ülkemizde zeytin hasat sezonuortalama olarak Ekim ayının ikinci haftası başlamaktadır. Erken hasatın..

45,00₺

Etiketler: zeytinyağı